GSG&IF » Pokaler » Træner leder pokalen
Træner/leder pokalen
Træner- Lederpokalen gives til dig som en vandrepokal, fordi du har været pligtopfyldende og flittig ved udførelsen af dit arbejde i klubben. 
Ved din optræden og aktive indsats i klubben har du været et forbillede for dine klubkammerater.
 
 
 
Efter at have været kasserer i gymnastikafdelingen i 3 år, besluttede Sidsel Bjerre Andersen at det var tid til en pause fra det faste tidlidshverv og at hun fremover kun ville have ad hoc opgaver.
Når man har en ildsjæl i maven, som Sidsel kan en sådan beslutning ikke holde længe.
Da børnene begyndte at dyrke skydning som idræt, og hun alligevel skulle følge børnene til træning, stævner m.m. var det nærliggende at hjælpe, når hun alligevel var med. Der gik ikke længe, før Sidsel var fast hjælper under træningen, og var med som hjælper ved DM og stævner.
Når nu Sidsel alligevel var på skydebanen, kunne hun jo passende, også skyde selv. og det varer sikkert ikke længe, inden Sidsel er med til sit første senior DM.
Men hjælpetræner var ikke nok for Sidsel, medbestemmelse skulle hun, så hvad var mere nærliggende end at lade sig vælge ind i skytternes bestyrelse.
Sidsel sætter sit håndtryk på mange andre opgaver i idrætsforeningen. Her kan bl.a. nævnes... ansvarlig for skydeboden under Ågerup sommerfest, hjælpe i forbindelse med Roskilde festivalen, ja jeg er sikker på, at andre under aftenens festligheder kan føje opgaver til den lange liste, der er over Sidsels opgaver i idrætsforeningen.
Det skal selvfølgelig også nævnes, at Sidsel valgt ind i Gundsølillehallens bestyrelse.

 
Modtagere af træner/leder pokalen har været:
 
2017 Sidsel Bjerre Andersen
2016 Maja Søderberg Lillevang, håndbold
2015  Jens Kristian Andreasen, skydning
2014 Linda Seneca, fodbold
2013 Stefan Vedelsby, fodbold
2012 Dan Schrøder , fodbold
2011 Pia Eilskov, håndbold
2010 Steen Andersen, Carsten Stroustrup, fodbold
2009 Klaus Larsen, Fodbold
2008 Johannes Hansen
2007 Anette Ilsøe 
2006 ingen, udsat til sommer
2005 Bente Christensen
2004 Helle Sennahøj
2003 Lotte Sørensen
2002 Niels S. Sørensen
2001 Freddy H. Pedersen
2000 Ruth Jensen
1999 Johannes Michelsen
1998 Jens Ole Villumsen
1997 Palle Jensen
1996 Claus Mikkelsen
1995 Elly Larsen
1994 Tina Becker
1993 Penelope Andersen
1992 Leif Mikkelsen
1991 Poul Nielsen
1990 Steen B. Andersen
1989 Gregory Akerman
1988 Hans Christian Johansen
1987 Elly Larsen
1986 Erik Dahl Jensen
1985 Susanne Holm Nielsen
1984 Søren Petersen
Gundsølille Skytte Gymnastik og Idrætsforening | Store Valbyvej 248 A, Gundsølille | 4000 Roskilde